Architektura krajobrazu

Osoby, które interesują się aranżowaniem wnętrz, planowaniem przestrzeni czy też bardziej ogólnie – branżą budowlaną, z pewnością bardzo dobrze znają zagadnienie, jakim jest architektura krajobrazu. Wydaje się, że nie jest ono jeszcze u nas tak popularne, jak to ma miejsce w Europie Zachodniej czy też w Stanach Zjednoczonych, ale, dzięki licznym zagranicznym programom telewizyjnym poświęconym tej dziedzinie oraz magazynom wnętrzarskim, robi się o nim coraz głośniej.

 

Architekt od ogrodu

 

Wbrew pozorom architektura krajobrazu to dziedzina niemalże tak dochodowa, jak ta poświęcona wszelkim budowlom. Coraz więcej osób świadomie podchodzi do kształtowania przestrzeni i podczas prac budowlanych nie ogranicza się jedynie do postawienia efektownego budynku – także to, co znajduje się wokół niego zasługuje na odpowiednią uwagę. Tak więc architektura krajobrazu obejmuje swoim zasięgiem planowanie ogrodów, parków, skwerów, placów i tym podobne miejsca, ale także otoczenie marketów czy galerii handlowych.

 

Pięknie i praktycznie

 

W architekturze krajobrazu nie chodzi wcale tylko o efektowne rośliny czy wspaniałe drzewa. Jej celem jest jak najkorzystniejsze zaplanowanie przestrzeni, nadanie jej niepowtarzalnego charakteru i imponującego wyglądu, ale także dostosowanie jej w pełni do potrzeb, którym powinna wychodzić naprzeciw. Ważne jest, by pełniła ona funkcję utylitarną, a nie tylko estetyczną. Takie jest bowiem jej prawdziwe przeznaczenie i należy o tym pamiętać, niezależnie od tego, czy planujemy otoczenie domu czy całego osiedla.

2 Komentarze

  1. A czy o tego rodzaju architekturze możemy mówić także w przypadku aranżowania przestrzeni balkonu czy tarasu?

  2. Wydaje mi się, że o architekturze krajobrazu w wydaniu rodem z USA długo jeszcze nie usłyszymy, u nas mało kto ma tak duże działki, jakimi dysponują za wielką wodą

Napisz komentarz

Your email address will not be published.


*