Czym jest architektura

Architektura to pojęcie, które z pewnością zna każdy z nas i każdy potrafiłby własnymi słowami, mniej więcej, powiedzieć, co pod nim rozumie. Co jednak mówią o architekturze fachowcy? Najogólniej rzecz ujmując – jest to zbiór wszelkich obiektów materialnych, jakie zostały stworzone przez człowieka, a które są trwałe związane z jakimś konkretnym miejscem na naszym globie, z konkretną powierzchnią, których zadaniem z kolei jest zaspokajanie ludzkich potrzeb, zarówno tych osobistych, jak i społecznych.

 

Bogactwo znaczeń

 

To bardzo szeroka definicja, która obejmuje takie elementy, jak na przykład: budynki mieszkalne, wieżowce, biurowce, obiekty użyteczności publicznej, mosty, wiadukty, ławki, parki, chodniki, elektrownie, drogi i znacznie, znacznie więcej. Śmiało można więc powiedzieć, że architektura nieustannie nas otacza i niezależnie od tego, czy sobie z tego zdajemy sprawę, czy nie, mamy z nią do czynienia. Co więcej – sami uczestniczymy w jej tworzeniu. Trudno się z tym nie zgodzić: kiedy budujemy dom, stawiamy płot czy wysypujemy drogę żwirem niewątpliwie bierzemy udział w kształtowaniu pewnego skrawka ziemi, tworzymy na nim pewne elementy architektury.

 

Budowa domu z architektem

 

Architekci to grupa społeczna, która jeszcze do niedawna cieszyła się nabożnym szacunkiem, tak samo jak lekarze czy prawnicy. Prestiż związany z tym zawodem jednakże ciągle spada, przynajmniej w pewnych częściach naszego kraju. Dlaczego? Otóż okazuje się, że architekt to dla niektórych z nas ktoś pokroju kierownika budowy: jest on po prostu potrzebny, kiedy stawiamy dom.

2 Komentarze

  1. Niektórzy z nas decydują się na skorzystanie z usług pracowni architektonicznej, inni kupują gotowe projekty, niemniej jednak potrzebny jest ktoś, kto wymyśli, jak będzie wyglądał budynek. Ja tam wolałabym skorzystać z pomocy architekta

  2. Niektórzy z nas decydują się na skorzystanie z usług pracowni architektonicznej, inni kupują gotowe projekty, niemniej jednak potrzebny jest ktoś, kto wymyśli, jak będzie wyglądał budynek. Ja tam wolałabym skorzystać z pomocy architekta

Napisz komentarz

Your email address will not be published.


*