Jak pielęgnować trawę z rolki?

Trawnik stanowi obowiązkowy element wyposażenie ogrodu. Jest idealnym tłem dla roślinności, może być miejscem wypoczynku – zarówno leniuchowania, jak też gier rodzinnych. Dodatkowo trawnik dobroczynnie oddziałuje na otoczenie – jest biologicznie czynną powierzchnią, która przyciąga zwierzęta. Trawa zwiększa wilgotność powietrza oraz obniża jego temperaturę latem.

Piękny, zadbany, zielony dywan jest doskonałą wizytówką każdego domu – dlatego nie można lekceważyć jego znaczenia.

Zarówno trawa z rolki, jak też trawnik z nasion, mają podobne wymagania. Trawa nie lubi terenów gliniastych, i zbyt kwaśnego podłoża. Doskonałej będzie więc podłoże przepuszczalne. Ziemia pod trawnik nie powinna być gliniasta – stojąc woda, która na takim podłożu będzie miała problem z odpływem, może powodować gnicie korzeni, jak też całych źdźbeł. Dlatego zbyt ciężkie gleby należy rozluźnić – mieszając je z podłożem lekkim – jak piaski.

Podłoże doskonałej dla trawy to gleba o ph lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeżeli podłoże jest kwaśne, będzie konieczne jego wapnowanie, lub wymieszanie z nawozem wapniowym np. dolomitem.

Jeżeli chcemy zapewnić naszemu trawnikowi dobry start, dobrze jest zaopatrzyć go w nawóz startowy – ważne aby nie sypać nim na trawę z darni, tylko wymieszać ją z podłożem, podobnie w przypadku nasion trawy.

Taka dawka energii pozwoli się trawie dobrze ukorzenić i rozwijać.

  • usuń chwasty – dokładnie usuń nasiona, pędy i kłącza. Dzięki temu w trawniku nie pojawiają się nieproszone gatunki.
  • zastosuj glebogryzarkę – która dokładnie przekopać teren, nie będzie to on nas wymagał to tyle pracy, co ręczne przekopywanie terenu. Łatwiej też będzie potem taki teren ukształtować.
  • stosuj nawóz – który pobudzi rośliny do rozwoju, warto jest nawóz rozsypać nawet kilka dni przed założeniem trawnika.
  • siej nasiona lub układają trawę na wilgotnym – gwarantuje to sukces.
  • nie zakładaj trawnika w upalne dni
  • podlewaj

Trawnik z rolki trzeba rozłożyć od razu. Może poleżeć na działce, ale nie dłużej niż 3 dni (różne firmy mają swoje maksymalne terminy określające, ile ich trawnik może czekać na rozłożenie). W tym czasie musi być przeniesiony do cienia, ułożony w pryzmy nie większe niż pięciowarstwowe i zwilżany.

Układanie darni wydaje się być czynnością nieskomplikowaną i taką jest w istocie, ale to bardzo trudna i ciężka praca. Jedna osoba (z doświadczeniem) może ułożyć w ciągu dnia około 100 m2 trawnika.

Minimalna pielęgnacja przy intensywniej eksploatacji szybko odciśnie swoje pięto – niezależnie od tego, czy Twój ogród wyściela naturalna czy gotowa trawa. Dlatego nie zapominaj o cyklicznym koszeniu, podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu trawnika. Tylko dobrze zorganizowane i rozłożone w czasie zabiegi pielęgnacyjne gwarantują długą żywotność i estetyczny wygląd przydomowego krajobrazu.

Trawniki rolowane zamówisz na www.producenttrawy.pl .

 

Napisz komentarz

Your email address will not be published.


*